Okulary korekcyjne dla dziecka – jakie wybrać?

W obecnych czasach oczy narażone są na działania wielu czynników, które mogą znacznie pogorszyć jakość widzenia. Z problem tym borykają sie nie tylko dorośli, ale także dzieci. W przypadku najmłodszych, zauważenie pierwszych sygnałów bywa karkołomnym zadaniem. Warto jednak zauważyć, że wczesne wykrycie wady wzroku znacznie poprawi stan zdrowia i samopoczucie dziecka. Jakie objawy powinny niepokoić? Jakie okulary korekcyjne dla dziewczynki lub chłopca wybrać?

Kiedy warto wybrać się do okulisty?

Pierwsze symptomy narastającej wady wzroku u dziecka nie dają oczywistych i widocznych na pierwszy rzut oka sygnałów. Dlatego też warto obserwować zachowanie dziecka, aż z czasem zauważysz niepokojące objawy. Jakie działania dziecka powinny zwrócić Twoją uwagę? Przede wszystkim zbyt bliskie siadanie przed telewizorem czy laptopem, przybliżanie ekranów, a także książek podczas czytania. Równie alarmującym symptomem jest wspomaganie się palcem żeby śledzić tekst. Jednym z podstawowych sygnałów jest nadmierne pocieranie, bądź mrużenie oczu, a także przymykanie jednego oka. Nieoczywistym objawem jest pogorszenie wyników w nauce, które może wynikać z wysiłku jaki dziecko musi włożyć w przeczytanie tekstu pisanego. Co więcej wielu wśród innych objawów okuliści wymieniają także zbyt dużą wrażliwość na światło, bądź szybko pojawiający sie ból oczu w czasie korzystania z urządzeń elektronicznych.

Jakie okulary korekcyjne dla dziewczynki lub chłopca?

Aby okulary korekcyjne dla dziewczynki czy chłopca mogły spełniać swoje zadanie, powinny zostać odpowiednio dobrane.

Aby okulary korekcyjne dla dziewczynki czy chłopca mogły spełniać swoje zadanie, powinny zostać odpowiednio dobrane. Szczególną uwagę należy zwrócić na oprawki, które będą dobrze trzymać się na nosie. Jest to zadanie dość trudne. Dziecko bowiem nieustannie się rozwija. Powinny one znajdować się na wysokości oczu, aby zapewnić dziecku odpowiednie pole widzenia. Przede wszystkim jednak powinny być wygodne. Dziecko będzie z nich korzystać na co dzień, więc powinny być one wręcz niezauważalne. Wielu rodziców zastanawia się nad wyborem materiału, z którego zostaną zrobione oprawki. Wśród dorosłych bardzo popularne są metalowe modele. Dla dziecka jednak znacznie bardziej komfortowe mogą okazać się oprawki wykonane z tworzyw sztucznych. Najnowsze modele posiadają funkcję regulacji, dzięki której z łatwością dopasujesz je do twarzy dziecka. Co więcej produkty z tworzyw sztucznych dostępne są w wielu odcieniach, dzięki czemu Twoje dziecko może samo podjąć decyzje co do koloru, a co za tym idzie, chętniej je nosić. Jakie kryteria powinny spełniać okulary korekcyjne dla dziewczynki czy chłopca?

Jakie kryteria powinny spełniać okulary korekcyjne?


Wybór odpowiednich oprawek może stanowić nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Wybór markowych okularów korekcyjnych może znacząco ułatwić zadanie. Bowiem znane marki gwarantują wysokiej jakości produkty, które sprawdzane są przez specjalistów. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki wydatek, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Okulary korekcyjne dla dziewczynki lub chłopca powinny być:

  • dopasowane (przede wszystkim tarcza, aby zapewnić dziecku właściwe pole widzenia),
  • odpowiednie pod względem rozmiaru (aby nie spadały z nosa),
  • komfortowe i proste w budowie (żeby nie przeszkadzały dziecku w codziennych czynnościach),
  • posiadać zauszniki do okularów (w razie wystąpienia takiej konieczności).

Wykrycie wady wzroku na wczesnym etapie pozwoli Twojemu dziecku cieszyć się zwykłymi codziennymi czynnościami. Odpowiednio dobrane okulary korekcyjne zapewnią mu/jej komfort i prawidłowe widzenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z okulistą bądź optykiem.