Okulary według projektu i kształtu oprawki

Jednym z głównych kryteriów, według których wybieramy dla siebie okulary Ralph Lauren ze strony eyewear24.net, jest ich kształt. Aby nie opisywać formy, wymieniając jej główne parametry, wymyślono nazwy, które zdają się mówić same za siebie. Oczywiście nie można ich nazwać oficjalnymi, ale to nie przeszkadza w ich używaniu wszędzie.

Rodzaje okularów

Okulary Aviator wyróżniają się charakterystycznymi soczewkami w kształcie łzy i cienkimi oprawkami

Okulary Aviator wyróżniają się charakterystycznymi soczewkami w kształcie łzy i cienkimi oprawkami. Otrzymali tę nazwę, ponieważ zostały pierwotnie opracowane dla pilotów, którzy służyli w siłach powietrznych USA. Ich popularyzację promowały także gwiazdy kina amerykańskiego, a zwłaszcza hollywoodzkie (wystarczy przypomnieć chociażby Toma Cruise’a w filmie „The Best Shooter”).

Okulary Vayfair charakteryzują się trapezoidalnym kształtem, pojawiły się w połowie ubiegłego wieku i niemal od razu stały się klasyką. I tu znowu popularność okularów dodała kinematografia – w szczególności film „Śniadanie u Tiffany’ego” z Audrey Hepburn.

Te okulary mają regularny okrągły kształt i są zamknięte w cienkiej metalowej oprawce. Szczyt ich popularności przypada na lata 60-70 ubiegłego wieku – to oczywiście Lenonki

Okulary w kształcie „motylka” mają też drugie imię – „kocie oko”. Uważa się, że zostały stworzone wyłącznie po to, by podkreślić skośne oczy dziewczyn. Ich kształt charakteryzuje się tym, że zewnętrzne górne rogi są znacznie wydłużone w stosunku do boków oraz tym, że górne krawędzie soczewki nie leżą na jednej linii prostej, lecz tworzą kąt rozwarty.

Okulary typu „ważka” wyróżniają się na tle innych rozmiarami i niemal idealnym okrągłym kształtem. Na rynek trafiły niemal równocześnie z masową produkcją soczewek polimerowych, które ważyły mniej niż soczewki konwencjonalne. W rezultacie projekt okazał się dość mocny, ale lekki, a takie okulary wyglądały bardzo oryginalnie na kobiecej twarzy.

To kilka najpopularniejszych rodzajów.

Sama oprawka może być wykonana z materiałów polimerowych lub metali, w tym szlachetnych, ozdobionych cyrkoniami i skórzanymi wstawkami. Plastik jest uważany za najlżejszą opcję, ale metalowe ramy też rzadko są ciężkie – w końcu producenci robią je dość cienkie.

Okulary do kształtu twarzy

Okulary w kształcie „motylka” mają też drugie imię – „kocie oko”

Ludzką twarz można podzielić na kilka typów kształtu: okrągły, owalny, trójkątny, prostokątny i trapezoidalny.

Okrągła twarz charakteryzuje się prawie takim samym stosunkiem wysokości do szerokości, często oznacza krótką szyję i wydatne policzki. W takim przypadku odpowiednia jest oprawka o ściśle wyrafinowanym lub prostokątnym kształcie, jasne plastikowe ramki będą dobrze wyglądać.